Mapa serveru :

 http://iradio.unas.cz

 

.:: SV a DV vysílače ::.

-  přehled  AM vysílačů na území České a Slovenské republiky...

.::: Mapy pokryti VKV :::.

 - mapy pokrytí jednotlivých stanic v pásmu FM…

.::: DAB vysílače :::.

- informace k digitálnímu rozhlasovému vysílání v ČR

.::: znělky rádií :::.  

- nové i starší znělky rozhlasových stanic k poslechu

.::: historie :::.  

- historická fakta; starší přehledy vysílačů a také historie vysílačů

.:: znělky nádraží ::.

- cestujete, stejně jako já, rádi mašinkami?     Pak klikněte!

 

Historie vysílání časových informací

   Vysílání časových informací v Československu / ČR zajišťovala stanice OMA v letech 1958 – 1995.       V současné době jsou pro podobné informace (přesný čas / den / počasí) využívány informace z německého vysílače DCF77 - Mainflingen nedaleko Frankfurtu nad Mohanem (50 kW).

 

Historie českého vysílače:

 

 Vysílač OMA byl československý vysílač přesného času a kmitočtu, který vysílal signál na dvou nezávislých kmitočtech a to OMA 50 kHz a OMA 2 500 kHz.

 

Řízení vysílání stanic OMA bylo z Ústavu radiotechniky a elektroniky Československé akademie věd v Praze (dnes Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd České republiky), kde byly a stále jsou cesiové atomové hodiny, ze kterých je odvozována časová stupnice pro ČR ve vztahu k UTC (světový koordinovaný čas). Tyto hodiny poskytují mimo jiné velmi stabilní kmitočet, který byl využit pro nosné vysílací kmitočty 50 a 2500 kHz.

 

Stabilní kmitočty z etalonu byly dále využívány i pro odvozování rozkladových kmitočtů (snímkové, řádkové, barvonosné) pro analogovou televizi a tak každý televizní přijímač byl sekundárním zdrojem etalonového kmitočtu. Dnes se používá pro jiné účely.

Kabelovým vedením je mimo jiné etalon propojen i s mezinárodní telefonní ústřednou v Praze či s Českou televizí na Kavčích horách.

 

Vysílání OMA50 začalo v dubnu 1958 a Československo tak bylo prvním státem, který šířil časový signál bezdrátově.

Od ledna 1969 začala OMA šířit signál v mikrosekundové shodě se světovým časem UTC.

Asi od roku 1975 bylo zavedeno pro stanici OMA50 klíčování fáze nosné, která se nepravidelně během minuty otáčela na 100 ms skokem o 180 stupňů a spolu se sekundovým přerušováním nosné, tak vzniklo časové vysílání, které ve střední Evropě (spolu s DCF77 i s jinými) bylo provozováno.

 

Od 1. 1. 1980 dochází k rozšíření vysílané informace o datum, den v týdnu, měsíc a dále o informaci zda byl v ČSSR letní čas či nikoliv. Tato informace byla vhodně zakódována v čase. Další podstatná změna byla ta, že vysílané časové značky byly ve světovém čase UTC.

Tento stav kódování značek vydržel až asi do roku 1990, kdy dochšlo k dalšímu rozšíření přenášené informace. Nově se přenášela informace o okamžitém místě vysílání LIBLICE/PODĚBRADY, informace o posunech v časové stupnici a poslední dvojčíslí roku…

 

 

 Vysílání probíhalo pro stanici OMA 50 ze stanoviště Liblice A (u Českého Brodu) a jako náhradní stanoviště z Poděbrad.

Výkon obou vysílačů nebyl srovnatelný - vysílač Poděbrady vysílal výkonem pouhých asi 50 W do stožárové antény, naproti tomu ze stanoviště Liblice se vysílalo větším výkonem asi 35 kW do T antény.

 

Horší situace byla při vysílání z Poděbrad, protože signál byl slabý a nekvalitní (zvlášť při dálkovém příjmu). Právě i také tato skutečnost se určitou mírou podílela na ukončení vysílání, protože zájem o vysílání upadal…

Předpokládaný dosah vysílače OMA50 se odhadoval asi na 1 500 km a lze říct, že vysílač měl přibližně podobný dosah jako má dnes německá stanice DCF77.

 

Hlavní účel a použití vysílání bylo:

 

-         Vysílání nosného kmitočtu, který poskytoval sekundárním zdrojům kmitočtu stabilní kmitočtovou referenci pro vlastní dlouhodobou stabilitu (v zasynchronizovaném stavu) například pro AM vysílače v pásmech DV, SV, KV, které pak šířily svůj vysílací kmitočet se zavěšením na tento etalon s velmi velikou přesností a stabilitou.

 

-          Klíčováním nosné vlny vznikly časové značky, které sloužily jako kompletní časová a kalendářní informace pro rádiem řízené hodiny a časové ústředny.

 

Vysílání OMA nebylo využíváno pouze k řízení hodin a časových ústředen, ale i jako kmitočtový normál, který se používal k synchronizaci např. budičů AM vysílačů a dalších zařízení, které vyžadovaly přesný kmitočet pro svoje funkce (kmitočtové ústředny pro astronomická měření apod.).

Jeho význam byl i za hranicemi ČSSR.

 

Po radikální změně politické situace v Evropě se po roce 1990 zájem o vysílání stále zmenšoval.

Hlavní důvody úpadku zájmu o vysílání byly:

      -      malý vysílací výkon

      -      nepravidelné vysílání

      -      a drahý provoz vysílače

 

V roce 1995 vysílání definitivně skončilo.

Konkurenci silné, stabilní a jednodušší DCF77 bohužel neodolal….

 

OMA2500 (1 kW) byla vypnuta již po roce.

Vysílání v krátkovlnném pásmu mělo nevýhodu v tom, že při dálkovém příjmu docházelo ke kolísání fáze nosné (specifické podmínky pro příjem KV) a rovněž docházelo k únikům a tedy velkému kolísání intenzity elektromagnetického pole v místě příjmu.

 

 

 © Jakub Karásek, říjen 2020, kubajz.karasek@gmail.com