Mapa serveru :

 http://iradio.unas.cz

 

.:: SV a DV vysílače ::.

-  přehled  AM vysílačů na území České a Slovenské republiky...

.::: Mapy pokryti VKV :::.

 - mapy pokrytí jednotlivých stanic v pásmu FM…

.::: DAB vysílače :::.

- informace k digitálnímu rozhlasovému vysílání v ČR

.::: znělky rádií :::.  

- nové i starší znělky rozhlasových stanic k poslechu

.::: historie :::.  

- historická fakta; starší přehledy vysílačů a také historie vysílačů

.:: znělky nádraží ::.

- cestujete, stejně jako já, rádi mašinkami?     Pak klikněte!

 

nedostavěný SV vysílač Kurojedy

 

lokalita vysílače:

"Lobatín" asi 2 km SZ od obce Kurojedy na Tachovsku, vlevo od silnice na Damnov

Fotografie:    foto: (c) Jakub Karásek, 2003 a 2004

http://iradio.unas.cz/kurojedy_2003_1.jpg

 http://iradio.unas.cz/kurojedy_2003_3.jpg

http://iradio.unas.cz/kurojedy_2004_3.jpg

http://iradio.unas.cz/kurojedy_2003_2.jpg

http://iradio.unas.cz/kurojedy_2004_1.jpg

http://iradio.unas.cz/kurojedy_2004_5.jpg

Historie: 

Upostřed krásné, ale bohem a lidmi téměř zapomenuté krajiny v povodí řeky Mže mezi Tachovem, Borem a Stříbrem, najdeme vskutku zvláštní a pozoruhodné místo. Nedaleko dálnice D5 (Plzeň – Rozvadov) asi 6 kilometrů severoseverovýchodně od Boru u Tachova a asi 2 km severozápadně od obce Kurojedy na Tachovsku se na návrší zvaném Lobatín (561 m) nachází torzo zajímavé stavby.

Podle plánů zde měl totiž stát vysokovýkonný středovlnný vysílač určený pro vysílání do zahraničí (Západní Evropa). Mělo se odsud vysílat s úctyhodným výkonem 1500 kW (jako Liblice) na 1287 kHz, jak už to tak ale chodívá, velké plány nakonec zůstaly jen na papíře...

 

První zmínka o počátku výstavby tohoto „velikána“ se objevila v červnu 1986. Rok 1989 znamenal ale razantní změnu nejen po stránce politicko-společenské, ale také po stránce technické. Středovlnné vysílání přestávalo být "zajímavé" a hlavní pozornost se ubírala k rozvíjejícím se velmi krátkým vlnám (VKV). Peněz pro středovlnné vysílání se přestávalo dostávat, a navíc účel nové stavby (vysílání na "západ") byl již zcela bezpředmětný. Proto byla po roce 1989 stavba zastavena, a dnes zde najdeme jen hrubé základy pomalu splývající s okolní přírodou...

Návštěvník zde najde (stav 2004) jen část zamřížované vysílací budovy, vedle které jsou další základy zatopené vodou. Obraz společnosti je zde sice velmi patrný, ale není právě ukázkovým. V průběhu let lidé tyto rozsáhlé sklepní prostory zaváželi odpadky a voda dostala nepříjemnou vůni. Oko ekologa i běžného člověka zde při pohledu ustrne hrůzou.

Poblíž stojí stožárová trafostanice, napájená přívodní linkou 22 kV. Od torza budovy se táhne jihozápadním směrem řada betonových bloků, v nichž jde lehce poznat podstavce pro podpěry vzdušného vf napájecího vedení. Trasa vede doprostřed louky, kde najdete další "poklad" – základy pro stožár a úchyty lan... Dříve zde prý bývaly i základy vysílacího domku, které končily asi 3 metry nad zemí. Materiál je dnes ale drahý, a tak si nejeden místní obyvatel a chatař z domku část "vypůjčili" a dnes z domku nezbylo naprosto nic!

 

Na louce, která je využívána jako pastvina a také "autodrom", se kdysi povalovaly různé betonové desky a stavební materiál, dnes tu najdeme jen několik velikých těžkých desek na špatně přístupných místech.

Z pozůstatků anténního domku – od polozasypaného betonového šestiúhelníku - vybíhají tři krátké řady betonových bloků (0°, 120° a 240°), na nejichž koncích najdeme mohutné betonové základy pat stožáru tvořící trojúhelník o délce hrany zhruba 60 metrů. Takovýto anténní systém znamená, že maximum vyzařování mohlo být směrováno na různé směry (asi po 60°).

Po celé louce jsou rozvedeny paprsky zemních sítí, proto pokud půjdete po louce, dávejte pozor, kam šlapete, nejednou se totiž můžete nepříjemně zamotat do různých drátů a kabelů...

Z místa je daleký rozhled – vidíte značnou část Českého lesa (Zvon, Přimda, Dyleň), vidíte i Vlčí horu a hradem Volfštejnem, je zde také dobrá vodivost půdy, no zkrátka ideální pro vysílač určený vysílání do zahraničí...

 

Ideálních podmínek si všiml také operátor Vodafone, který zde postavil základnovou stanici a na jeho stožáru dnes najdeme rovněž VKV dipól, ze kterého pro oblast Tachovska, zejména tedy pro pokrytí dálnice D5 vysílají rádio BEAT (96,2) a Country radio (87,9).

 

 © Jakub Karásek, říjen 2020, kubajz.karasek@gmail.com