Mapa serveru :

 http://iradio.unas.cz

 

.:: SV a DV vysílače ::.

-  přehled  AM vysílačů na území České a Slovenské republiky...

.::: Mapy pokryti VKV :::.

 - mapy pokrytí jednotlivých stanic v pásmu FM…

.::: DAB vysílače :::.

- informace k digitálnímu rozhlasovému vysílání v ČR

.::: znělky rádií :::.  

- nové i starší znělky rozhlasových stanic k poslechu

.::: historie :::.  

- historická fakta; starší přehledy vysílačů a také historie vysílačů

.:: znělky nádraží ::.

- cestujete, stejně jako já, rádi mašinkami?     Pak klikněte!

 

Středovlnný vysílač Volary

 

lokalita vysílače:

Provizorní stožár asi 2 km od náměstí vlevo od silnice na Soumarský most (780 m.n.m.).

Fotografie:

         http://iradio.unas.cz/volary.jpg

 

Historie: 

V 80. létech se plánovala široká síť dokrývacích středovlnných jednokilowattek – síť měla čítat asi 40 takovýchto vysílačů.

Vývoj však určil jinou cestu – střední vlny začaly ustupovat a do popředí se stále více dostávalo vysílání na VKV, navíc závěr 80. let znamenal obrovskou změnu politické i společenské situace.

Z plánované sítě se stačily realizovat jen tři vysílače – Broumov / Rožmitál,   Lipno / Bližná a Tachov / Právo.

Další na programu byl 1,5 megawattový vysílač v Kurojedech na Tachovsku, u kterého se stačily postavit jen betonové základy, téměř ve stejnou dobu započaly také přípravy vysílače Volary - město, ale k jeho definitivní realizaci již nikdy nedošlo. ..

 

Vysílač se do šumavského éteru ozval v květnu roku 1988 na frekvenci 1485 kHz, výkon byl samozřejmě 1 kW, v dobových přehledech můžeme nalézt označení VOL 1 – jednalo se zde o vysílač typu SRV 1T.     Na této frekvenci si místní posluchači mohli naladit program Praha s Českobudějovickými vstupy.

V prosinci téhož roku přibyl v provizorním vysílacím středisku, jež vyjma buňky pro vysílače tvořil také vojenský výsuvný stožár Magirus s kapacitním křížkem ve výšce asi 24 metrů i druhý vysílač šířící program tehdejší Hvězdy na 1602 kHz / 1 kW, označení měl VOL2. Tento vysílač byl stejným typem jako první, tedy SRV 1T.  Vysílačem se již počítalo do budoucna, ale během jeho realizace se do všeho vloudily připomínky ekologů, čímž se rozpoutala vlna "zájmu", a problém byl na světě...

Československý rozhlas se chtěl nepříjemným sporům vyhnout a proto již nepožadoval vysílač pro své programy a radiokomunikace měly volné ruce – vše bylo přenosné, provizorní, takže likvidace střediska nebyla žádným velkým problémem… Vše se jen sbalilo a odvezlo.

Oficiální datum plánovaného vypnutí byl 31. květen 1993 a demontáž do 30. června, vše se ale naštěstí vzhledem k úředním náležitostem protáhlo a tak si Volarští mohli dopřávat spokojeného poslech asi o měsíc déle.

Vysílač ovšem zlikvidován nebyl – byl převezen a přeladěn a dnes ho zřejmě využívá na Zbraslavi Country radio pro noční směnu s výkonem 1 kW.

 

 © Jakub Karásek, říjen 2020, kubajz.karasek@gmail.com